📊 Graficul vânzărilor pe Amazon

În trecut, foloseam clasamentul celor mai buni vânzători pentru a verifica dacă un produs era sau nu solicitat. Deoarece unele categorii au mai multe produse decât altele, trebuia apoi să verificăm BSR într-un grafic Amazon Sales Rank.

ACEASTĂ METODĂ ESTE DEPĂȘITĂ

După cum vă puteți imagina, această metodă vă poate oferi doar o idee foarte, foarte aproximativă dacă produsul este sau nu solicitat. Din fericire, avem instrumente mult mai avansate pe piață în acest moment, care sunt mult mai precise în estimarea cererii de produse, instrumente FBA cum ar fi: FBA tools like: Jungle Scout & Helium 10.

CategoryTotal productsTop 1%Top 3%Top 5%Top 10%Top 25%
Appliances1.356.45313.56440.69367.822135.645339.113
Art, Crafts & Sewing5.984.65459.846179.539299.232598.4651.496.164
Automotive25.657.865256.578769.7351.282.8932.565.7876.414.466
Baby Products11.654.678116.546349.640582.7331.165.4682.913.670
Beauty & Personal Care3.875.84538.758116.275193.792387.585968.961
Books64.657.935646.5791.939.7383.232.8966.465.79416.164.484
Cell Phones & Accessories23.578.657235.786707.3591.178.9322.357.8665.894.664
Clothing, Shoe & Jewelry165.679.3671.656.7934.970.3818.283.96816.567.93741.419.842
Electronics38.657.987386.5791.159.7391.932.8993.865.7999.664.497
Grocery & Gourmet Food1.145.76511.45734.37257.288114.577286.441
Health & Household7.198.76571.987215.962359.938719.8771.799.691
Home & Kitchen89.765.987897.6592.692.9794.488.2998.976.59922.441.497
Industrial & Scientific20.749.738207.497622.4921.037.4862.074.9745.187.435
Musical Instruments768.6377.68623.05938.43176.864192.159
Office Products6.578.37565.783197.351328.918657.8381.644.594
Patio, Lawn & Garden3.976.64939.766119.299198.832397.665994.162
Pet Supplies1.547.65215.47646.42977.382154.765386.913
Software378.7363.78711.36218.93637.87494.684
Sports & Outdoors29.765.933297.659892.9771.488.2962.976.5937.441.483
Tools & Home Improvement17.562.874175.628526.886878.1431.756.2874.390.719
Toys & Games6.321.76563.217189.652316.088632.1771.580.441
Video Games486.8744.86814.60624.34348.687121.719

Explicația clasamentului de vânzări pe Amazon

Fiecărui produs Amazon i se atribuie un Best Sales Rank (BSR). Acest Sales Rank poate fi găsit la rubrica Informații despre produs din lista Amazon:Amazon Cel mai bun vânzător RankClasamentul merge de la mic la mare. #1 fiind cel mai bine vândut produs din acea categorie. Acest produs are un Best Seller Rank de #143,744 în Produse de birou. Ceea ce înseamnă că există 143.743 de produse care au mai multe vânzări în această categorie. Când folosim acest Best Seller Rank cu graficul nostru Amazon Sales Rank, putem vedea că acest produs este clasat în top 1% (65,784 BSR) & top 5% (197,351 BSR).

You May Also Like

About the Author: Garlic Press Seller

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *